Pomniki kultury

Fontanna OPM

fontanna_opm

Z okazji święta Organizacji Polskich Mikronacji, którego zaszczyt organizacji przypadł 1 lutego 2009 r. Książęcemu Miastu Grodziskowi, Prezydent Książęcego Miasta Grodziska, JKW Piotr Mikołaj uroczyście nadał skwerowi przy Pałacu Książęcym nazwę Skweru Organizacji Polskich Mikronacji oraz uczestniczył w odsłonięciu przez JKM Daniela Łukasza fontanny Organizacji Polskich Mikronacji.

Fontanna jest symbolem przyjaźni i współpracy między różnymi krajami polskiego mikroświata, zaś umieszczone na niej, pokryte złotem, statuy symbolizują narody reprezentowane w organizacji.

Uroczystości również towarzyszyły słowa JKW Piotra Mikołaja, Prezydenta Książęcego Miasta Grodziska „często przyjmujemy OPM jako coś, co jest nam dane na zawsze — ci jednak z nas, którzy dłużej żyją w mikroświecie, wiedzą, że nie było łatwo zbudować coś tak trwałego i mocno łączącego większość krajów. OPM to nasz wspólny skarb. Dbajmy o niego”.

Pomnik Hansen–Adonju

pomnik_hansen

Pomnik ku czci Anny Elżbiety Hansen–Adonju. Inaczej można napisać „Pomnik ku przestrodze”. Taki pomnik został wzniesiony 11 lutego 2009 r. w uznaniu dokonań Anny Hansen vel Elżbiety Adonju. Anna Elżbieta Hansen–Adonju specjalizowała się w… plagiacie. Nie tylko „pożyczyła” cudzą pracę, lecz cały życiorys. Pomnik przedstawia narzędzia pracy Pani Anny:

  • Ctrl + C — kopiuj
  • Ctrl + V — wklej

Tło historyczne

Przybyła ze Scholandii pani Elżbieta Adonju, artystka. Gdy pojawiły się wątpliwości na temat faktycznego autorstwa jej prac i autentyczności jej biografii, obwieściła na liście dyskusyjnej Księstwa Sarmacji swoją ciężką chorobę i odeszła. Nie minęło zbyt wiele czasu i pojawiła się ponownie. Tym razem pod pseudonimem Anny Hansen, z Dreamlandu. Jej wystawa „Kobiety” w Galerii Książęcej spotkała się z zasłużonymi zachwytami uwielbienia. Michał diuk Łaski, podejrzewający klonowanie, sprawdził rejestry operacji w bazie danych Księstwa Sarmacji. Niewiele czasu zajęło mu ustalenie tego, że pani Elżbieta Adonju i pani Anna Hansen są w istocie tą samą osobą. Do śledztwa wkrótce później dołączył JKW Piotr Mikołaj, który odnalazł oryginalne dzieła w serwisie digart.pl. Ich autorką była pani Agata Dudek z Warszawy. Pani Adonju–Hansen „pożyczyła” od niej nie tylko prace, ale również datę urodzenia oraz istotne elementy zawodowego życiorysu. Jedyne, co pani Elżbieta Adonju a jednocześnie Anna Hansen, miała do powiedzenia na swoje usprawiedliwienie to lakoniczne „przepraszam”.

Znak CGP (ku czci rządu OPD)

Stalowy znak został wzniesiony dnia 28 lutego 2009 r. w następstwie decyzji prezydenta Książęcego Miasta Grodziska. Jego pomalowane białą odbłyskową farbą litery, każda wysokości 15 m, widoczne są z odległości wielu kilometrów. Znak upamiętnia Rząd Jego Książęcej Mości stworzony przez Obywatelską Partię Demokratyczną. Gabinet został odwołany przez Izbę Poselską kilka godzin przed odsłonięciem znaku, po dokładnie trzech tygodniach urzędowania naznaczonego m.in. nieobecnością kierownictwa, opóźnieniami w rozpatrywaniu wniosków imigracyjnych do Księstwa Sarmacji, niezorganizowaniem Dni Dziedzictwa Narodowego oraz niedotrzymaniem obowiązku wygłoszenia exposé przed izbą niższą parlamentu i uzyskania od niej wotum zaufania.